A najednou natrefíte na „naprosto libovou“ nabídku – brigáda z domova, takže vám nesebere žádný čas navíc a můžete si jí dělat jak a kdy chcete smile. Skvěle placená a nenáročná – jen zakládání dokumentů do obálek a v případně potřeby budete přepisovat data do počítače, které vám pošlou ve sjetinách…

Jediná drobnost je, že chtějí poslat předem drobný obnos „peníze“, aby měli záruku, že to myslíte seriózně a, že ty obálky opravdu odešlete. Vypadá to logicky… tomu se dá porozumět, vždyť Vás neznají a alespoň ukážete, že jste ten pravý zájemce. Peníze brzy vyděláte přeci zpět… Anebo ne?

Tak si to probereme podrobněji a podíváme se hned na několik varovných bodů klasických podvodů – kompletace obálek z domova, přepisování seznamů do počítače apod.

1. Práce z domova

Není pro firmu nevýhodné a nákladné, když platí extra poštovné, když balík musí doručit k vám a pak zpět od vás? Proč tu práci nechtějí vykonávat ve firmě, kam by pravidelně docházel určitý počet brigádníků a mohli by kvalitu výstupu překontrolovat?

2. Atraktivní platové podmínky

Na internetu lze najít velmi výhodné, ale podezřelé nabídky. Dokážete si představit, že vám nějaká firma nabídne téměř 5 korun za to, že vsunete papír do obálky? Počítejte se mnou. Za minutu tu kompletaci dokumentu s obálkou provedete například 2x, to znamená 600 Kč/hod, ve výsledku kdybyste to dělali 4 hodiny denně jen v pracovní dny v týdnu budete na platu 48.000 Kč měsíčně.  Pokud by to byla pravda, 95% Čechů by kompletovalo obálky. Takže tady už ten nesmyl je markantní!

3. Platba předem za materiály

Zní to tak bezelstně! Zaplatíte jim „malý“ vstupní poplatek (např. 500 – 1 000 Kč) za registraci do systému, související administrativu a za materiály a poštovné. Poplatek vám bude refundován v první výplatě. V praxi to ale funguje tak, že tyto podvodné firmy žijí z hlouposti těch, co poplatek uhradí. Žádná práce od nich nepřijde, žádné obálky s dokumenty ke kompletaci nepřijdou. V lepším případě se dozvíte, že jste zaplatili registrační poplatek společnosti XY a že registrovaní jste, ale tento druh práce je jíž rozebraný a čeká se na další zakázku blablabla…. na email neodpovídají. NALETĚLI JSTE.

4. Kontaktní údaje

Pokud firma fyzicky existuje, musí být veřejné následující údaje:

• adresu (a tím nemyslíme P.O.Box, ale název a číslo ulice, město, PSČ)
• pevný telefon
• IČO, DIČ
• jméno a příjmení zodpovědné osoby

Narazili jste na nějakou podobnou skvělou nabídku a zdá se vám snová?

Doporučujeme, abyste si firmu předem prověřili v obchodním rejstříku, zkontrolujte její kontaktní údaje, najděte si firmu na Facebooku, prohledejte diskuzní fóra na internetu apod.

BUĎTE CHYTŘÍ, ABY NA VÁS NEVYZRÁL NĚKDO VYCHYTRALÝ! 😊